Soczewki kontaktowe i akcesoria


Twarde czy miękkie? Jednodniowe czy wielokrotnego użytku? Jak z tylu rodzajów dostępnych soczewek kontaktowych wybrać te właściwe? Pomożemy Ci zrozumieć różnice pomiędzy soczewkami. Przeczytaj więcej...

Prawie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Jeśli nigdy wcześniej ich nie używałeś, musisz najpierw umówić się na wizytę u specjalisty w celu ich dopasowania. Specjalista zbada Twoje oczy i upewni się, że dopasował Ci odpowiednie soczewki kontaktowe.

Co to są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to małe, cienkie soczewki optyczne noszone bezpośrednio na gałkach ocznych w celu skorygowania wzroku.

Za pomocą soczewek kontaktowych można korygować powszechne wady wzroku, takie jak:

- krótkowzroczność (miopia)
- dalekowzroczność (nadwzroczność)
- astygmatyzm
-  prezbiopia

Jakie wyróżniamy typy soczewek kontaktowych?

Szeroki wybór soczewek kontaktowych może przyprawić o zawrót głowy. Soczewki kontaktowe można podzielić na rodzaje ze względu na materiał, z którego są wykonane (twarde lub miękkie) oraz czas ich noszenia (tryb użytkowania). W zależności od rodzaju wady wzroku specjalista może przepisać soczewki korygujące krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, lub prezbiopię.

Twarde czy miękkie soczewki?

Wiele produkowanych obecnie soczewek to miękkie soczewki „hydrofilowe”, tzn. składające się z wody (dzięki temu zachowują miękkość). Miękkie soczewki są wyjątkowo cienkie oraz wyprodukowane z materiałów charakteryzujących się przepuszczalnością tlenu do oka. Rozwój zaawansowanych technologii produkcji miękkich soczewek praktycznie wyeliminował dziś poprzednie soczewki twarde.

Zobacz z jakich materiałów są wykonane soczewki kontaktowe ACUVUE®

 

Istnieją trzy typy miękkich soczewek kontaktowych:

Soczewki kontaktowe do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności

Są to soczewki sferyczne. Służą do korekcji podstawowych wad wzroku, m.in. krótkowzroczności (miopii) oraz dalekowzroczności (nadwzroczności).


Soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu

To soczewki toryczne. Koryguje się nimi astygmatyzm poprzez kompensowanie nieregularnej powierzchni gałki ocznej.


Soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii

Soczewki dwu- lub wieloogniskowe. Koryguje się nimi prezbiopię (niezdolność wyraźnego widzenia przedmiotów z bliska).

Jednodniowe czy wielokrotnego użytku?

Miękkie soczewki ACUVUE® dzielimy na dwie grupy ze względu na tryb ich noszenia:


Soczewki jednodniowe

Jest to najzdrowszy i najwygodniejszy sposób noszenia soczewek. Pod koniec dnia po prostu wyrzuć zużyte soczewki ACUVUE®, a rano użyj nowych.

Zobacz dostępną ofertę jednodniowych soczewek ACUVUE®:


Soczewki wielokrotnego użytku

To soczewki, których używa się wielokrotnie. Po zdjęciu należy je wyczyścić i zdezynfekować. Następnego dnia zakłada się tę samą parę. Soczewki wielokrotnego użytku ACUVUE® noszone w trybie dziennym wymienia się co dwa tygodnie.
Zobacz dostępną ofertę soczewek ACUVUE® wielokrotnego użytku.


Soczewki do przedłużonego noszenia

Niektóre soczewki kontaktowe można nosić stale, nawet podczas snu. Soczewki ACUVUE® OASYS® można nosić do sześciu nocy, a następnie wyrzucić i wymienić na świeżą parę. Jeśli chcesz je zdjąć przed upływem tego terminu, przed ponownym ich założeniem musisz je wyczyścić i zdezynfekować.
Zobacz soczewki ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR® PLUS.